راهنمایی

 ماموریت و اهداف انجمن چیست؟ هدف عمده انجمن ارتقاء جایگاه حرفه کتابداری و اطلاع‌رسانی در جامعه و فراهم ساختن بستر مناسب برایرشد علمی و حرفه‌ای کتابداران و اطلاع‌رسانان و دست اندرکاران این رشته در سطح کشور می‌باشد. وظیفه اصلی اعضای انجمن و هیات مدیره آن کمک به تحقق این هدف‌ها از طریق فراهم ساختنفضای مناسب برای فعالیت و کار گروهی و تعاملی است.

چه کسانی می توانند به عضویت انجمن در بیایند؟دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته علم اطلاعات و دانش شناسی، مدیریت اطلاعات، مدیریت فناوری اطلاعات، مهندسی کامپیوتر در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، کتابداران، اعضای هیات علمی، کتابخانه ها، سازمان ها و مراکز اطلاعاتی.

عضویت در انجمن چندگونه است؟

عضویت پیوسته: موسسان انجمن و افرادی که حداقل دارای درجه کارشناسی ارشد در رشته علم اطلاعات و دانش شناسی با گرایش های وابسته هستند در این گروه قرار می گیرند.

عضویت وابسته: الف – دارندگان مدرک کارشناسی علم اطلاعات و دانش شناسی

ب- دارندگان مدرک کاردانی علم اطلاعات و دانش شناسی با ۵ سال سابقه کار در حوزه کتابداری و اطلاع­رسانی

ج- دارندگان مدرک دانشگاهی در سایر رشته ها با ۵ سال سابقه کار در حوزه کتابداری و اطلاع­رسانی

د- افراد با مدارک تحصیلی پایین­تر با حداقل ۱۰ سال سابقه کار در امر کتابداری و اطلاع­رسانی که به تشخیص هیات مدیره خدمات قابل توجهی در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی ارائه داده اند.

عضویت دانشجویی: دانشجویان کارشناسی رشته علم اطلاعات و دانش شناسی

عضویت افتخاری: شخصیت­های ایرانی و خارجی که مقام علمی آنان در زمینه اهداف و فعالیت­های انجمن دارای اهمیت ویژه بوده، یا در پیشبرد اهداف انجمن کمک­های موثر و ارزنده ای کرده اند.

اعضای حقوقی: سازمان­هایی که در زمینه های علمی و پژوهشی مربوط فعالیت دارند.

تبصره . اعضای وابسته‌ای که پژوهش و خدمت قابل توجهی را ارائه داده باشند،‌ به تصویب هیات مدیره می‌توانند به عضویت پیوسته انجمن در آیند.

هزینه عضویت و تمدید عضویت در انجمن چقدر است؟

اشخاص حقیقی:

 • دکترا و بالاتر و دانشجوی دکترا ( پیوسته)= ۵۰۰۰۰۰ ریال
 • کارشناسی ارشد و دانشجوی کارشناسی ارشد (پیوسته)= ۲۰۰۰۰۰ ریال
 • کارشناسی (وابسته)= ۱۰۰۰۰۰ ریال
 • دانشجوی کارشناسی (وابسته)= ۱۰۰۰۰۰ ریال
 • کاردانی و دانشجوی کاردانی (وابسته)= ۱۰۰۰۰۰ریال
 • دیپلم (وابسته)= ۱۰۰۰۰۰ ریال

اشخاص حقوقی:

 • کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه‌ها: سه میلیون ریال
 • کتابخانه‌های دانشکده‌ها: به صورت مستقل: پانصد هزار ریال و در صورت عضویت کتابخانه مرکزی، سیصد هزار ریال
 • کتابخانه‌های بخش صنعت، کشاورزی و پزشکی: سه میلیون و پانصد هزار ریال
 • سایر کتابخانه ها: دو میلیون و پانصد هزار ریال
 • سازمان ها و موسسات: ده میلیون ریال

برای عضویت‌های گروهی تخفیف ویژه در نظر گرفته می‌شود.

 هزینه عضویت یا تمدید عضویت را از چه طریق باید پرداخت کنم؟ می توانید از طریق پرداخت الکترونیکی با توجه به تعرفه ها از منوی عضویت در انجمن اقدام نمایید.

 نحوه عضویت در انجمن چگونه است؟ ابتدا وارد بخش عضویت شده و پس از واردکردن نام کاربری و کلمه عبور خود فرم عضویت را تکمیل نمایید. همچنین اگر نام کاربری و کلمه عبور ندارید ابتدا در سایت ثبت نام نمایید.

 چگونه می توانم کارگاهی را پیشنهاد دهم؟می توانید به سایت انجمن مراجعه فرمایید در منوی همایش ها و کارگاه ها فرم الکترونیکی پیشنهاد کارگاه را تکمیل و ارسال کنید.

 کمیته برنامه ریزی چه وظایف و اهدافی دارد؟ اهداف کمیته برنامه‌ریزی و ارزشیابی در دو بخش داخلی و بیرونی تنظیم شده است. در بخش داخلی، اهداف کمیته شامل موضوع‌های سازمانی مربوط به خود انجمن،کمیته‌ها و شاخه‌های استانی است و در بخش بیرونی مطالعه و پایش وضعیت کتابخانه‌ها، مراکز اسناد و آرشیوها و بررسی نقاط قوت و قابل بهبود آن‌ها،مطالعه و پایش وضعیت کتابداران، فارغ‌التحصیلان و شاغلان کتابخانه‌ها، مراکز اسناد و آرشیوها، مطالعه وضعیت نمودارهای سازمانی، پست‌های سازمانی و شغلی در کتابخانه‌ها و مراکز اسناد، گردآوری، ثبت و تحلیل آمار و اطلاعات مربوط به حرفه/ رشته، تدوین و ارائه استانداردهای مورد نیاز در موضوع‌های مختلف مربوط به حرفه/ رشته و تدوین و ارائه معیارها و مدل‌های ارزیابی و سنجش کتابخانه‌ها، مراکز اسناد و آرشیوها، گرو‌های آموزشی و مانند آن با همکاری کمیته‌های انجمن.

 کمیته پژوهش چه وظایف و اهدافی دارد؟انجمن در صدد جهت­دهی و گسترش فعالیت­های پژوهشی در جامعه کتابداری و اطلاع­رسانی ایران و ارتقاء جایگاه رویکرد پژوهش­مدار در فعالیت­های آموزشی و اجرایی این جامعه است. بنابراین، این کمیته از یک سو در راستای افزایش کمی و کیفی فعالیت­های پژوهشی در جامعه کتابداری و اطلاع­رسانی تلاش می­کند و از سوی دیگر در جهت نهادینه کردن رویکرد پژوهش محوری در این جامعه گام بر می­دارد. اهداف این کمیته گردآوری و انتشار یافته­های پژوهشی که در زمینه علم اطلاعات و دانش شناسی در کشور انجام می­شود،تدوین طرح پژوهشی، انجام پژوهش یا ارائه مشاوره پژوهشی و گسترش رویکرد پژوهش­مدار در جامعه کتابداری و اطلاع­رسانی ایران به شیوه­های مختلف از جمله همکاری با کمیته آموزش در اجرای کارگاه­های آموزشی در این زمینه.

 کمیته روابط عمومی چه وظایف و اهدافی دارد؟ توسعه و روزآمد کردن وب سایت، تلاش در جهت جذب مخاطبان،پاسخگویی به مباحث مطرح شده در ارتباط با انجمن، ارتباط با کمیته های انجمن ، گروه های علمی و تخصصی،ارتباط با رسانه های گروهی وتلاش برای حضور در مجامع بین المللی

 کمیته عضویت چه وظایف و اهدافی دارد؟ تشویق و جذب دانشجویان، اعضای هیات علمی، کتابدارن و مراکز و سازمان های آموزشی و پژوهشی ذینفع به عضویت در انجمن کتابداری، حفظ ارتباط با اعضا و اطلاع رسانی به موقع و مناسب اخبار انجمن، تعیین علاقمندی های اعضا و برنامه ریزی برای آن و ارجاع به کمیته های تخصصی در انجمن و تعیین سازوکار تشویقی و ترویجی برای مشارکت

آخرین اخبار