سخن دبیر علمی ششمین کنگره سالانه متخصصان علم اطلاعات با موضوع ما و تحول دیجیتال

دکتر میترا صمیعی، دبیر علمی ششمین کنگره سالانه متخصصان علوم اطلاعات، در مورد زمان برگزاری این کنگره گفت: این کنگره همه ساله به منظور برقراری پیوند علمی و حرفه ای بین پژوهشگران حوزه علم اطلاعات و کتابداران شاغل در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی کشور، توسط انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران در آبان ماه برگزار می شد . امسال به دلیل شیوع بیماری کووید 19 و غافلگیری مردم جهان، ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات با تغییراتی در شیوه برگزاری در اردیبهشت ماه 1400 به صورت نیمه حضوری ( نیمه مجازی ) برگزار خواهد شد.
دکتر صمیعی گفت: هدف از برگزاری کنگره متخصصان علوم اطلاعات، همانطور که در گزارش دبیر علمی نخستین کنگره آمده است (ابراهیم افشار زنجانی، 1394) عبارت است از: 1) بازتاب دادن پیشرفت های علمی در رشته مان و بحث و تبادل نظر درباره وضعیت آن است، 2) گفتگو و تبادل نظر درباره مشکلات جامعه کتابداران و دانشجویان و فارغ التحصیلان، 3) بازتاب دان دستاوردهای عملی کتابداران در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی، 4) آشنا شدن با مسائل عمومی کتابخانه ها و خدمات اطلاعاتی کشور، 5) هم‌اندیشی و مشاوره بین پژوهشگران، مدرسان، دانشجویان، کتابداران و مدیران.”
دبیر علمی گفتند: از سال 1394 تا 1398 تعداد 5 کنگره به منظور بحث و تبادل نظر درباره تجربه های فعالان کتابداری و اطلاع رسانی، برگزار شده است که شعاراصلی، زمان برگزاری و دبیران آن ها به شرح زیر است:
-نخستین کنگره متخصصان علوم اطلاعات با شعار اصلی ” اطلاعات و جامعه: خدمات کتابخانه ها، آرشیوها و موزه ها برای توسعه ملی” در تاریخ 7 الی 8 آبان 1394 با دبیری علمی دکتر ابراهیم افشار زنجانی و دبیری اجرایی ابراهیم عمرانی
دومین کنگره متخصصان علوم اطلاعات با شعار اصلی “دسترسی آزاد به اطلاعات در حقوق شهروندی” در تاریخ 16الی 17 آبان 1395 با دبیری علمی دکتر فریبز خسروی و دبیری اجرایی ابراهیم عمرانی
سومین کنگره متخصصان علوم اطلاعات با شعار اصلی “حفظ و اشاعه میراث مکتوب، میراث دیجیتال” در تاریخ 14الی 15 آبان 1396 با دبیری علمی دکتر سعید رضایی شریف آبادی و دبیری اجرایی ابراهیم عمرانی
چهارمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات با شعار اصلی “آموزش دانشگاهی، توانمنددسازی نیروی انسانی، پویایی حرفه”در تاریخ 26 الی 27 آبان 1397 با دبیری علمی دکتر رحمت اله فتاحی و دبیری اجرایی ابراهیم عمرانی
پنجمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات با شعار اصلی ” ما و آینده: تحولات نوپدید در علوم اطلاعات، کتابخانه ها و آرشیوها “در تاریخ 29 الی 30 آبان 1398 با دبیری علمی دکتر محمد زره ساز و دبیری اجرایی سرکار خانم دکتر مهرناز خراسانچی .
همچنین دکتر صمیعی درباره نحوه برگزاری و شعار اصلی کنگره ششم گفت : مراد از برگزاری”کنگره” ( چیزی شبیه ایفلا در سطح ملی) است. خوشبختانه کنگره متخصصان علوم اطلاعات مانند کنگره ایفلا، بخشی از هویت حرفه ای ما در سطح ملی شده است و به عنوان تربیونی برای تمام اعضای جامعه حرفه ای ازسراسر کشور تبدیل شده است. در کنگره ششم قصد داریم به موضوع “تحول دیجیتال” بپردازیم، لذا شعار اصلی ما در کنگره ششم “ما و تحول دیجیتال” است.
منظور از تحول دیجیتال یعنی بازآفرینی یک موجودیت برای موفقیت در عصر دیجیتال است یا به عبارت دیگر ساخت موجودیتی در تراز عصر دیجیتال. این موجودیت می‌تواند کشور، جامعه، دولت، اقتصاد، صنعت، سازمان،کتابخانه، آرشیو ، موزه و حتی یک فرد باشد. (شامی زنجانی، 1398).
تحول دیجیتال در کتابخانه ها، آرشیوها و موزها یعنی آنها را برای موفقیت در عصر دیجیتال آماده ساختن است. برای تحول دیجیتال همه باید دست‌به‌دست هم دهند تا نسخه جدید و بهتری از کتابخانه، آرشیو و موزه ساخته شود، به نحوی که آنها منطق این عصر را درک کرده و بتوانند در ابتدا بقا یافته و سپس رشد نمایند. اگر چه این تحول، یک تحول بنیادی با محوریت فناوری‌های دیجیتال است، با این حال تحول دیجیتال بیش از آن که موضوعی فناورانه باشد، مسئله‌ای اجتماعی، انسانی و فرهنگی است. تحول دیجیتال نگاهی فراتر و گسترده‌تر از فناوری اطلاعات دارد که تمامی سازمان و کارکردهای آن را متاثر می‌سازد‌. فناوری اطلاعات، بخشی از چتر تحول دیجیتال است که با توسعه فناوری اطلاعات در کتابخانه ها، آرشیوها و موزه ها، تغییراتی را در راهبردها و کارکردهای کتابخانه ها، آرشیوها و موزه ها ایجاد می کنند. در این کنگره قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که تا چه میزان کتابخانه ها، آرشیوها و موزه ها در مسیر تحول دیجیتال قرار گرفتند و در این مسیرچه تحولاتی را در راهبردهای خود لحاظ کردند.

آخرین اخبار