پریسا پاسیار، بازرس انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران و کارشناس پژوهش سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، به عنوان مسئول اطلاع رسانی کمیته نشریات و پیایندها انتخاب شد.

پریسا پاسیار، بازرس انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران و کارشناس پژوهش سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، از سوی ایفلا برای دوره زمانی 2021-2023 به عنوان مسئول اطلاع‌رسانی کمیته نشریات و پیایندها انتخاب شد.
پاسیار پیش از این در کنگره ایفلا 2017 با ارائه مقاله‌ای تحت عنوان “کتابخانه ملی ایران در بحبوحه جنگ شهرها” حضور یافت و از آن زمان با گروه علاقه‌مندی تاریخ کتابخانه‌های ایفلا نیز همکاری دارد. او و حمیده معماری، کارشناس مسئول شاپا، به عنوان داوطلب با گروه برگزاری کنگره ایفلا 2018 همکاری داشتند و در سال 2019 به مدت 4 سال (2019-2023) به عضویت کمیته نشریات و پیایندهای ایفلا درآمدند.
کمیته نشریات و پیایندهای «ایفلا» بر طیف گسترده‌ای از موضوع‌های ارتباط علمی متمرکز است. مباحث این کمیته بر دسترسی آزاد نشریات، واسپارگاه‌ها، الگوهای نشر، التمریکس و سنجه‌های دیگر، داده‌کاوی و متن‌کاوی، استانداردهای کتابشناختی، همکاری‌های کتابخانه‌های ملی و بین‌المللی، دسترس‌پذیری، حفاظت و آرشیو، مدیریت و توسعه مجموعه، مسائل قیمت‌گذاری، حق مولف، ارتباط با ناشران، تامین‌کنندگان منابع و سایر نهادها، تاثیر توسعه فناوری در روند کسب و کار منابع پیایندی تاکید دارد.
ساختار کمیته‌ها در ایفلا شامل مسئولان کمیته (رئیس، دبیر و مسئول اطلاع رسانی) و اعضا است. مسئول اطلاع رسانی در هماهنگی با رئیس و دبیر، اخبار و فعالیت‌های کمیته را به اطلاع اعضا و مخاطبان می‌رساند. او همچنین با ستاد ایفلا درباره مسائل اطلاع رسانی هماهنگ است. مدیریت و به‌روز رسانی صفحات مجازی کمیته درباره اهداف، برنامه‌های عملیاتی، گزارش‌های سالانه، و اطلاع رسانی درباره رویدادها و جلسه‌ها، پروژه‌ها، دستورالعمل‌ها و استانداردها و مطالعات موردی بر عهده مسئول اطلاع‌رسانی است. این وظایف به ویژه در فرایند فراخوان و دریافت مقالات کنگره سالانه ایفلا اهمیت ویژه‌ای دارد.

آخرین اخبار