هفدهمین قطب نمای آموزش با عنوان « نقش متخصصان علوم اطلاعات در پزشکی مبتنی بر شواهد» برگزار شد.

هفدهمین قطب نمای آموزش با عنوان « نقش متخصصان علوم اطلاعات در پزشکی مبتنی بر شواهد»  با حضور سرکار خانم دکتر فاطمه شیخ شعاعی، عضوهیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران  برگزار شد.

هفدهمین قطب نمای آموزش با عنوان « نقش متخصصان علوم اطلاعات در پزشکی مبتنی بر شواهد»  با حضور سرکار خانم دکتر فاطمه شیخ شعاعی، عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در روز سه شنبه 2 دی ماه ماه 1399 از ساعت 20 الی 22 در صفحه اینستاگرام انجمن برگزار شد. این برنامه به منظور یاری رسانی به پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی برنامه ریزی شده است.

مجری این نشست سرکار خانم دکتر میترا صمیعی ،عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی و مسئول کمیته آموزش و عضو هیئت مدیره انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران بود. وی در ابتدای برنامه به معرفی فعالیت های میهمان برنامه و اقداماتی که در زمینه کتابدار بالینی انجام داده بودند ،پرداختند. سپس سرکار خانم دکتر شیخ شعاعی به ارائه برنامه آموزشی خود پرداختند و نکات بسیار خوب و کاربردی را در زمینه پژشکی مبتنی بر شواهد و نقش متخصصان علوم اطلاعات و کتابداران در این فرایند پژوهش را مطرح کردند.

به علت رشد سریع و تخصصی شدن علوم پزشکی به نظر می رسد ، مطالعه همه ی متون برای هر پزشک ممکن نیست .روزانه 1600 و سالانه 600 هزار مقاله به پایگاه اطلاعاتی مدلاین افزوده می شود و در مورد اعتبار این اطلاعات منتشر شده سوالات زیادی مطرح است. در رویکرد پزشکی مبتنی بر شواهد، توصیه می شود که به جای مطالعه همه این متون، می توان در زمان نیاز و بر حسب مورد به جستجوی اطلاعات معتبر و مطالعه آن برای پاسخ به پرسش های بالینی پرداخت. پزشکی مبتنی بر شواهد یا EBM  عبارت است از: استفاده از بهترین شواهد برای هدایت تصمیم گیری های بالینی. در تعریفی دیگر پزشکی مبتنی بر شواهد، استفاده مطمئن، دقیق و مدبرانه از بهترین مدارک موجود جاری در تصمیم گیری درباره مراقبت از تک تک بیماران است. در  فرآیند پزشکی مبتنی بر شواهد تکیه بر تجربه بالینی پزشک، ترجیحات بیماران و شواهد و مستندات است. اولین بار اصطلاح  مبتنی بر شواهد در کانادا مطرح شد. به دلیل شکافی که بین پژوهش های پزشکی و عملکرد بالینی وجود داشت، پزشکی مبتنی بر شواهد مطرح شد. سپس خانم دکتر شیخ شعاعی  به هرم شواهد، ارزیابی نقادانه از شواهد، معرفی پایگاه های اطلاعاتی در زمینه پزشکی، نقش متخصصان علوم اطلاعات و کتابدار بالینی در پزشکی بالینی، تغییرات و تحولات نوین در کتابداری پزشکی و تغییر سرفصل های درسی رشته کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی مطالبی را ارائه کردند. در این برنامه حاضرین پرسش های خود را در قالب کامنت ارائه کردند و سرکار خانم دکتر فاطمه شیخ شعاعی به سوالات حاضرین پاسخ دادند.

آخرین اخبار