بیانیه به مناسبت یازدهمین بزرگداشت حامیان نسخ خطی

 

بدون شک، پایه های فرهنگ یک ملت استواری و استمرار و گسترش خود را در میان مردمان روزگاران گذشته و در پیش، مدیون کسانی است که عمر خود را صرف مکتوب و مضبوط نمودن بذرهای جوانه زده و دستیافته های نوشتاری نمودند. تا به یادگار آثار آنها به عنوان میراث مکتوب بماند و در رفتار و گفتار و کردار جامعه، مثبت اندیشی و درستی و راستی جاری گردد.

راستی موجب رضای خداست                           کس ندیدم که گم شد از ره راست

(سعدی)

خادمان نسخ خطی از جمله کوشندگان و اندیشمندان و اندیشورزانی هستند که با سعی و تلاش بی بدیلی در شناسایی و معرفی آثار به جای مانده از سلف ملا، عمر خود را وقف فرهنگ نموده اند و بدون هیچ چمشداشتی در حاشیه قیل و مقال ها و آشفته بازارها بکار بزرگ و راه سخت خود دل مشغول داشتند و ثمره همت آنها امروز در گنجینه ها و کتابخانه ها می درخشند و مورد استفاده خاص و عام قرا ر می گیرند.

امروز در این مکان مقدس و روحانی مراسم یادمان چهارسوار و یکه تاز عرصه فرهنگ و نسخه شناس و نسخه نگار و نسخه پژوه بزرگ ایرانی است که جز افتخار چیزی نیافریدند.

زنده یادان استاد کاظم مدیرشانه چی، استاد عبداله نورانی، استاد محمود فاضل، و استاد مهدی ولایی هر یک حقی ماندگار در عرصه فرهنگ نسخ خطی و کتابدرای و اطلاع رسانی آثار گذشتگان برگزیدگان ما دارند، که با برگزاری این یادمانها فراموش نخواهند شد. انشااله.

انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران ضمن سپاس و تشکر از برگزار کنندگان این مراسم باشکوه در جوار مرقد مطهر علی ابن موسی الرضا (ع) خاطره و یاد این عزیزان را گرامی داشته و تداوم راهشان و نشر و گسترش آثارشان را وجهه همت خود قرار خواهد داد.

 

با سپاس و تشکر

انجمن کتابدرای و اطلاع رسانی ایران

آبان ۱۳۹۰

آخرین اخبار