گرامیداشت بیست و یکمین “هفته کتاب” در ایران

 

بیست و یکمین “هفته کتاب” جمهوری اسلامی ایران با شعار ” کتاب آینه فرهنگ و فرزانگی” با مراسم و آئین های ویژه در سراسر میهن کهنسال و بزرگ ایران برگزار می شود. در این میان بدون شک کتابداران به عنوان حافظان اندیشه بشریت و سکانداران کشتی های دانش بیش از بیش باید فرصت را غنیمت شمرده و فعالیت های خود را در مسیر تشویق جامعه به بهره گیری از کتاب و کتابخانه و آشنایی مردم با نقش مدیران دانش معطوف دارند.

اگر قبول داریم که کتاب به عنوان بنیان تعلیم و تولید دانش در جامعه نقش ایفاء می کند، پس برای اینکه جامعه ای دانشورز و دانش بنیان داشته باشیم، راهی جز تشویق و ترغیب مردم به بهره گیری از کتاب-به معنی اعم- باقی نمی ماند.

امروز در جهان سرشار از رسانه های گوناگون – که خود محصول حضور بی بدیل کتاب و کتابخوانی است – وظیفه دولتها و ملتها در قبال فراهم کردن امکانات برخورداری از کتاب و کتابخانه (در ابعاد و اشکال گوناگون آن) بسیار سنگین است. غفلت از حضور کتاب در زندگی مردم، پذیرفته نیست، زیرا تبعات یک جامعه بیگانه با مطالعه و دانش، مشکلات گوناگون و اثرات منفی جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.

انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران، ضمن سپاس از همه تلاشگران حوزه کتاب و کتابخانه و گرامیداشت هفته کتاب از همه کتابداران و اهالی کتاب انتظار دارد در چهارسوی ایران عزیز در تبلیغ و تشویق هموطنان گرامی و فرهنگدوست به استفاده از کتاب و کتابخانه اهتمام ورزند.

 

انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران

آبان ۱۳۹۲

آخرین اخبار