دهمین «دورهمی کتابدارانه» در «کتاب مرجع» برگزار شد

25 آذر 1396 نویسنده :  

انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران دهمین «دورهمی کتابدارانه» را روز 21 آذر ماه در کتابفروشی کتاب مرجع با حضور جمعی از استادان، دانشجویان، کتابداران، آرشیویست‌ها و موزه‌داران برگزار کرد.

 در دهمین دورهمی دوستانه، غلامرضا حدادعادل درباره تاريخچه و دليل شكل‌گيری دايره‌المعارف بزرگ اسلام  و فروشگاه كتاب مرجع توضيحاتي داد و نیز درباره مدخل گزيني آن صحبت كرد. حدادعادل همچنین درباره همكاران و همراهان قبلي دايره المعارف نیز سخن گفت.

در این دورهمی حاضران به بحث و تبادل نظر درباره مباحث روز علم اطلاعات و دانش‌شناسی پرداختند.

در این رویداد کتابدارانه؛ غلامعلی حداد عادل؛  رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ابراهیم افشار زنجانی؛  کاظم حافظیان رضوی، داریوش علیمحمدی؛ اساتید علم اطلاعات و دانش‌شناسی، فرامرز مسعودی؛ مسئول کمیته ارزیابی انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی، محمد زره ساز؛ مسئول کمیته پژوهش انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی، رضا رجبعلی بگلو؛ مسئول کمیته انتشارات انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی، مهرناز خراسانچی؛ مسئول کمیته روابط عمومی انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی، كتابداران كتابخانه ملك و جمعی از علاقمندان حضور داشتند.

«دورهمی کتابدارانه» رويدادی است دوستانه، عمومی، بدون موضوع از پیش تعیین شده، بدون دستور جلسه و بدون سخنران. از سال ۱۳۹۵ نُه دورهمی برگزار شده است و کتابخانه‌های حسینیه ارشاد، کتابخانه و موزه ملی ملک، شورای کتاب کودک، کتابخانه فرهنگسرای نیاوران، نشر کتابدار، باغ شاعران، كانون اسلامي انصار و خانه کتاب نشر دف و ... میزبان این رویداد فرهنگی بوده اند.

نظر

 • زهرا حداد شنبه, 25 آذر 1396

  دوست عزیز کتابدار
  با سلام
  "دورهمی ..." یک ارتباط و رویداد دوستانه، عمومی، بدون موضوع از پیش تعیین شده، بدون دستور جلسه و بدون سخنران است و هدف این رویداد که می تواند به صورت ماهانه ؛ فصلی ... انجام پذیرد، دیدار؛گپ و گفتگوهای دوستانه در بین متخصصان همه رشته ها و مشاغل ، دوستداران علم و اطلاعات در یک رشته تخصص یا موضوع می باشد که برای طرح نظرها و دیدگاه هاي آزاد و غیر رسمی آنها برگزار می شود. البته اگر در فضای مجازی یک گشت بزنید می بینید که با رواج فناوری های نوین این گونه دورهمی ها که در دنیا رواج دارد در ایران نیز بین همه متخصصان رشته های مختلف جایگاه خود را یافته و برگزار می شود .
  متن بالا با تعریف ارایه شده نشانگر این مسئله است که قصد حال مشکلی را نداشته و بیشتر سعی در نزدیک نمودن افکار شاغلان؛ متخصصان در زمینه موضوعی خاص با یکدیگر می باشد.
  البته خواندن نوشته شما مرا بر آن داشت که برای آگاهی دیگر دوستان که در این جلسات شرکت می کنند و دیگرانی که شاید مانند شما سوالاتی در ذهنشان ایجاد شده کمکی کرده باشم . امروز وقت گذاشتم تا هم برای خودم و هم برای جنابعالی و دیگر دوستان، اطلاعاتی در این زمینه استخراج کنم. برخی نتایجی که یافتم را برای جنابعالی و دیگر دوستان ارسال می کنم.
  امید که با تمرین "خواندن" و مطالعه بیشتر به رسالت های مختلفی که همه ما در هر جایگاه و رده و تخصصی که قرار داریم آگاهی بیشتری پیدا کنیم.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Salon_(gathering)
  https://www.publicspheresalons.com/whysalons/
  https://www.fourseasons.com/magazine/discover/salons-around-the-world
  https://en.wikipedia.org/wiki/Book_discussion_club
  http://www.ahc.sa.gov.au/Council/meeting-agendas-and-minutes/informal-gatherings-and-discussions

 • کتابدار شنبه, 25 آذر 1396

  واقعا متاسفم برای قشر کتابدار و ارشیویست ... به دلیل هدر دادن وقتی که دارن... اصولا این دورهمی ها بازدهیش چی هست واقعا؟ ایا مشکلی از این قشر رو حل کرده ... من خواهش میکنم اگر دورهمی ترتیب میدین یک بازدهی داشته باشه نه که صرفا دیدار همدیگر باشه... ایا بحث اشتغال نخبگان این قشر حل شده و اگر بلی تا چه حد ؟ ایا مشکل سواد اطلاعاتی این قشر حل شده و در چه حد ؟ ایا تدابیری برای بهتر و به روز شدن این رشته شده و تا چه حد ؟ واقعا این دورهمی ها پاسخی برای این سوالات داره ... پس کمی واقع بین باشیم و حرکتی که بازدهی نداره را انجام ندیم .. تشکر

نظر خود را ارسال کنید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…