به مناسبت چهارمین مجمع عمومی ادکا

 

در ایران نیز تحولات جدید ایجاب کرده که حرفه کتابداری و اطلاع رسانی بتواندبا امکاناتی که در اختیار گرفته است تا حد زیادی به ارائه انواع خدمات به جامعه بپردازد. تحولات حرفه کتابداری و اطلاع رسانی در ایران در ابعاد مختلف آموزشی، پژوهشی، علمی، همایشها، کارگاههای آموزشی، انجمنهای علمی و حرفه ای، مجلات، انتشارات، ناشران، کتابخانه ها و مراکز ملی اطلاع رسانی، نرم افزارهای کتابخانه ای و مواردی از این قبیل بسیار گسترده و سودمند بوده است.

انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران بر پایه اهداف و وظایف خود و کوشش اعضای هیئت مدیره آن می کوشد تا پویایی خوبی در حرفه کتابداری ایران به وجود بیاورد. بدون تردید، انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، همچون سایر انجمن‌های علمی و حرفه‌ای در پاسخ به نیازهای اعضای این حرفه، یعنی کتابداران و اطلاع‌رسانان شاغل در انواع کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی، دانشجویان این رشته و نیز اعضای هیات علمی تاسیس شده است. به همین دلیل، این انجمن هدف‌های متنوع و در عین حال کلانی را برای فعالیت‌های خود در نظر گرفته است. این هدف‌ها که بر اساس مبانی نظری حرفه کتابداری و اطلاع‌رسانی شکل گرفته مسیر حرکت، برنامه‌ریزی و فعالیت‌های کمیته‌ها و گروه‌های مختلف انجمن را تعیین می‌کند. به طور کلی، هدف عمده انجمن ارتقاء جایگاه حرفه کتابداری و اطلاع‌رسانی در جامعه و فراهم ساختن بستر مناسب برای رشد علمی و حرفه‌ای کتابداران و اطلاع‌رسانان و دست اندرکاران این رشته در سطح کشور می‌باشد.

بدیهی است تحقق هدف‌های انجمن مستلزم شناسایی راه‌ها و ابزارهای مناسب می‌باشد. وظیفه اصلی اعضای انجمن و هیات مدیره آن کمک به تحقق این هدف‌ها از طریق فراهم ساختن فضای مناسب برای فعالیت جمعی است.

انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران ، به مناسبت آغاز چهارمین سال فعالیت ادکا را در روز ۵ آبان تبریک می گوید. این اتفاق مبارک، آنهم به همت دانشجویان کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاههای کشور، خبر از شکوفایی رشته کتابداری و اطلاع رسانی و بر آمدن نسلی تازه می دهد. نسلی که خستگی را نمی شناسد و دل به ارتقاء و پیشرفت حرفه خود دارد. انجمن بر خود فرض می داند به دانشجویان تازه وارد حوزه کتابداری تبریک گفته و برای آنان در مسیری که در پیش گرفته اند، آرزوی موفقیت نماید.

در پایان هیات مدیره انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران، فرصت را مغتنم دانسته و ضمن عرض تبریک مجدد موفقیت روزافزون را از خداوند منان برای همکاران در ادکا و نیز برای کتابخانه ها و کتابداری ایران زمین، شکوفایی و سربلندی فزاینده ای را آرزو می کند.

 

پیروز و موفق باشید 

آخرین اخبار