+ آخرین اخبار

englishVS4 جستجو در سایتورود به سایتثبت نامه در سایت

بیانیه انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران در خصوص نگرانی از تنزل کیفیت محتوای مجله‌های علمی کشور

 انجمن علمی کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، پس از برگزاری نشست هم‌اندیشی با سردبیران مجله‌های معتبر رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی و رشته‌ها و گرایش‌های مرتبط، که در تاریخ ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۵ در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) برگزار شد، بیانیه‌ای به شرح زیر صادر کرد:

۱-انجمن علمی کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران نگرانی عمیق خود را از تنزل کیفیت محتوای مجله‌های موسوم به «علمی-پژوهشی» اعلام میدارد و معتقد است امروزه این مجله‌ها، بسیار بیش از آنکه گزارشکننده یافتههای علمی ارزشمند باشند، به ابزاری در خدمت ارتقای اعضای هیئت علمی دانشگاهها و دانش‌آموختگی دانشجویان دوره های تکمیلی تبدیل شده‌اند. این وضع بر بسیاری از مجله‌های مشابه نیز حاکم است.

۲-به باور ما به‌وجودآورنده این وضع، اسناد بالا دستی‌ای است که در آن‌ها از دستاورد علمی به «تولید علم» تعبیر شده است. واژگان به‌کار رفته در این اسناد به رویکردی دامن زده است که منجر به سیطرۀ کمیّت به جای کیفیّت در ارزیابی عملکرد پژوهشی در کشور ما شده است.

۳-ناتوانی سیاست‌ها و روش‌های اشاره شده به باور ما ناشی از اتکای مفرط بر ملاک‌های کمّی در ارزشیابی عملکرد پژوهشی است مانند اهمیت قائل شدن به شمار آثار در نحوه محاسبۀ امتیازها است. این گرایش در جدیدترین آیین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی نیز مشهود است.

۴-الزام به نشر مقاله استخراج شده از پایاننامه‌ها برای دریافت نمره کامل، از یکسو، و کافی بودن انتشار مقاله مستخرج از پایاننامه برای ارتقای دانشگاهیان از سوی دیگر، موجب بی‌نیاز شدن اعضای هیئت علمی از انجام پژوهش‌های مستقل و احیاناً با کیفیت‌تر شده است.

۵-درعین حال، سیاست افزایش شدید دوره‌های تحصیلات تکمیلی و به تَبَع آن، افزایش شدید شمار دانشجویان این مقاطع، سبب پرداختن به مسائل غیرمسئله‌محور در پایان‌نامه‌های دانشجویی شده است.

۶-کفایت مقالات مستخرج از پایان‌نامه‌ها برای ارتقا به درجات بالاتر دانشگاهی باعث شده، عضو هیئت علمی بیش از ظرفیت خود مسئولیت هدایت پایان‌نامه دانشجویی را بپذیرد. ناممکن بودن صرف وقت و توجه کافی استاد راهنما به تدوین پایان‌نامه‌ها، کیفیت این نوع پژوهش‌ها به شدت آسیب رسانده است.

۷-فراوانی پایان‌نامه‌های کم‌کیفیت یا بی‌کیفیت و الزام به استخراج مقاله و انتشار آن در مجله‌های به اصطلاح «علمی- پژوهشی» از یکسو، و الزام مجله‌های یادشده به انتشار مرتب (۴ شماره در سال) با تعداد معین مقاله (حداقل ۶ مقاله در هر شماره) به عنوان شرط حفظ رتبه از سوی دیگر، به تشکیل بازار کاذبی از عرضه و تقاضای متقابل منجر شده است. در یک سوی این بازار کاذب، دانشجویان و اعضای هیئت علمیِ درگیر، و در سوی دیگر مجله‌های یادشده قرار دارند. عرضه فراوان مقاله موجب فشار تقاضا بر مجله‌های مذکور، افزایش غیرلازم شمار مجله‌های علمی پژوهشی در سالهای اخیر، سطحی شدن فرایند داوری، و طولانی شدن نوبت انتظار برای انتشار شده است. در سوی مجله‌ها، الزام‌های کمیسیون نشریات موجب شده تا نشریات خود را وادار ببینند برای تکمیل شمار مقالات هر شماره و انتشار مرتب، در مورد کیفیت مقالاتی که برای انتشار می‌پذیرند، به آسانگیری مخرب برای انتشار مقاله‌ها تن دهند.

۸-به باور ما، سیاست‌ها و روش‌های یاد شده بالا، نظام معیوبی برای تولید آثار دانشگاهی به‌وجود آورده است که به جرأت می‌توان  آن را عامل اصلی -اگرنه منحصر به فرد- رواج بازار تقلب و سایه‌نویسی شرم‌آور موجود در ایران دانست.

۹-متأسفانه دستگاه متصدی آموزش عالی در کشور ما که مساعی پژوهش علمی و دستاوردهای آن را «تولید علم» می‌خواند، کوشش گرانقدر برترین اذهان جامعه را در حد تولیدات کارخانه‌ای فروکاسته است. به باور ما، به‌کارگیری گفتمان تولید مادی برای دستاوردهای پژوهشی تسهیل‌کنندۀ رویکرد کمّی در نظام ارزیابی و سنجش علم در کشور ما شده است. ما خواستار بازنگری جدی دراین سیاست‌ها، روش‌ها و گفتمان کنونی هستیم.

دیدگاه‌ها   

کتابدار
+2 #1 کتابدار 1395-11-18 08:55
با سلام و خسته نباشید
من خودم به عنوان یک دانش آموخته رشته کتابداری واقعا دیگه علاقه ای به مطالعه ی مقالات چاپ شده در مجلات علمی پژوهشی رشتمون ندارم. چون واقعا اغلب کارهایی که توسط نویسندگان محترم انجام میشه فقط برای ارتقا جایگاه خود نویسنده است و جابه جایی اعداد است. معضلی را با توجه به شرایط موجود حل نمی کنند. امیدوارم راه کاری با کوشش انجمن برای این امر اندیشیده شود
ممنون
نقل قول کردن | گزارش به مدیر
IMAGE
نهمین همایش ملی ادکا"ساختارهای شغلی‌ علم اطلاعات و دانش شناسی: گذشته، حال و آینده"
چهارشنبه, 06 مرداد 1395
اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی علم اطلاعات و دانش شناسی ایران (ادکا) در نظر دارد... ادامه مطلب...
IMAGE
همایش ملی نشریات علمی کشور
چهارشنبه, 06 مرداد 1395
گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شهید بهشتی پس از برگزاری موفقیت آمیز اولین... ادامه مطلب...
IMAGE
دومین کنفرانس ملی کتابخانه دیجیتالی: مالکیت فکری
یکشنبه, 20 تیر 1395
گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه علامه طباطبائی با همکاری انجمن کتابداری و... ادامه مطلب...
IMAGE
دوره دوم کارگاه "داستان نویسی"
شنبه, 13 آذر 1395
انجمن علمی کتابداری شاخه گیلان برگزار میکند: کارگاه «داستان نویسی»دوره دوم،... ادامه مطلب...
IMAGE
کارگاه قواعد استاندارد یک نگارش علمی
شنبه, 13 آذر 1395
انجمن علمی کتابداری شاخه گیلان برگزار میکند: کارگاه «قواعد استاندارد یک نگارش... ادامه مطلب...
IMAGE
وبینار داده های بزرگ در کتابخانه ها
پنج شنبه, 25 شهریور 1395
به گزارش کمیته آموزش انجمن علمی کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، وبینار وبینار داده... ادامه مطلب...

صفحه اصلی

درباره انجمن

کمیته های انجمن

عضویت در انجمن

شاخه های استانی

انتشارات انجمن

پایگاه های اطلاعاتی

رویدادهای انجمن

پیوندهای مفید

کنگره سالانه

         

...به ما بپیوندید

banner telgram

نماد اعتماد الکترونیکی

تبلیغات

Welcome to 1:1 replica rolex swiss replica watches uk store! We have best quality replica watches as fake rolex,breitling,omega,cartier sale at best replica watches cheap price.Replica watches are watches designed to look exactly like the originals. They are not cheap imitations, rolex replica watches but genuine replicas of the original products.
لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران