موضوع فعالیت انجمن

englishVS4 جستجو در سایتورود به سایتثبت نامه در سایت

آشنايي با موضوع فعاليت انجمن 

این مطلب توسط فرامرز مسعودی تهیه و تدوین شده است.

برای تدوین تاریخ و سابقه کتابخانه ها از مقاله محمد حسن رجبی در دایره المعارف کتابداری و اطلاع رسانی استفاده شده است.

برای تدوین بخش پژوهش از نوشته دکتر حمید جمالی مهموئی استفاده شده است. 


جامعه كتابداري و اطلاع‌رساني چه در جهان و چه در ايران جامعه‌اي است كه از گستردگي، تنوع و قدمتی طولانی برخوردار است. با توجه به موضوع اصلي كتابداري و اطلاع‌رساني كه به نوشتن، كتاب، كتابخانه و خواندن اشاره دارد، قدمت آن در ايران به عهد باستان مي‌رسد كه در منابع زيادي در باره آن‌ها توضيح داده شده است. اما از منظر موضوع كتابخانه و فرآيندهاي كاري مرتبط با آن، سابقه اين جامعه به دوران هخامنشيان باز مي‌گردد.

از كتابخانه‌هاي معروف دوره هخامنشي كه نام آنها در منابع تاريخي آمده مي‌توان از كتابخانه «دژنبشت» يا «گنج‌نبشت» در تخت جمشيد، «گنج شيپيكان» در آذربايجان، و «اگرده» در هگمتانه (همدان) نام برد كه كتاب‌ها و اسناد و دفاتر شاهي در آنجا نگهداري مي‌شده است. در دژنبشت علاوه بر اوستا - كه بر روي هزاران پوست گاو نوشته شده بود - دفاتر شاهي و سالنامه‌هاي مدوّن و مضبوط و كتاب‌ها و نوشتارهاي علمي اين دوره كه غالبآ مربوط به طب و نجوم بود نگهداري مي‌شد. هرودوت (484-425 ق.م.)، مورخ مشهور يوناني، در كتاب تاريخ خود به دفاتر شاهي اشاره مي‌كند و كنزياس (قرن 4 ق. م.)، پزشك و مورخ نامدار ديگر يوناني نيز، كه مدتي در دربار اردشير دوم هخامنشي (379-383 ق.م.) بود، از منابع علمي موجود در تخت جمشيد استفاده‌هاي فراواني كرده است. داريوش اول هخامنشي (522-486 ق.م.) در تأسيس و ترويج كتابخانه مي‌كوشيد. اوزاهاريس نيتي، كه در زمان كمبوجيه (529-522 ق.م.) از مصر به ايران آمد، به دستور داريوش به مصر رفت. او از سوي داريوش مأموريت داشت تا معبد نيتي را بسازد، به كتابخانه‌ها كتاب بدهد، و جوانان را تشويق به رفتن به كتابخانه‌ها كند.

در اواخر سال 1312 در حين كاوش در گوشه شمال شرقي تخت جمشيد به اتاق‌هايي برخوردند كه درون آن بيش از 30000 لوح گلي به خط عيلامي وجود داشت كه حاوي اطلاعات ارزشمندي از هزينه بناي تخت جمشيد شامل دستمزد كارگران، مصالح، و تزيينات بنا بود. چهار سال بعد حدود 750 لوح گلي ديگر در ساختمان‌هاي معروف به خزانه تخت جمشيد كشف شد. اين الواح در حكم اسناد بنا بود و محل آن به‌منزله آرشيو اختصاصي تخت جمشيد محسوب مي‌شده است.

چنان‌كه از اسناد تاريخي بر مي‌آيد از ديرباز در تخت جمشيد و شيزگان (نزديك مراغه) و در هگمتانه (همدان)، مراكز علمي و دفاتر و اسناد فراواني وجود داشته كه فقط روحانيان و طبقات ممتاز مي‌توانستند از آن بهره‌مند شوند.

اگر چه بسياري از كتابخانه‌هاي عظيم در ايران كه در زمان خود از شهرت جهاني برخوردار بوده‌اند در اثر جنگ‌ها و هجوم‌ها و يا حوادث و سوانح طبيعي از بين رفته‌ و منابع آن‌ها يا به آتش كشيده شده و يا در اثر عوامل ديگري ازبين رفته‌اند، اما خوشبختانه هنوز كتابخانه‌هاي مهم و با سابقه‌اي مانند كتابخانه آستان قدس رضوي، كتابخانه تربيت تبريز و كتابخانه ملي رشت وجود دارند كه همچنان به فعاليت خود ادامه مي‌دهند و برخي از آن‌ها نيز همچون كتابخانه دارالفنون در قالب كتابخانه‌هاي جديدتر مانند كتابخانه ملي به حيات خود ادامه مي‌دهند.

امروزه جامعه كتابداري و اطلاع‌رساني ايران با 7 عنصر اصلي شامل:

كتابخانه‌ها، مراكز اسناد و آرشيوها؛

منابع و مواد كتابخانه‌اي و آرشيوي؛

انواع كاربران و مخاطبان؛

انواع خدمات كتابخانه‌اي؛

كتابداران و متخصصان؛

مراكز پژوهشي كتابداري؛

مراكز آموزش كتابداري و اطلاع‌رساني (از تاريخ 19 شهريور سال 1391 نام رشته كتابداري و اطلاع‌رساني، توسط وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به علم اطلاعات و دانش‌شناسي تغيير داده شد)،

در سراسر پهنه كشور از كلان‌شهرها تا روستاهاي كوچك گسترده است و جميع آحاد جامعه از كودكان خردسال تا بزرگسالان شامل مردم عادی، پژوهشگران، متخصصان، كارشناسان، دانشجويان و دانش‌آموزان را دربر مي‌گيرد.

در ادامه براي آشنايي بيشتر مخاطبان با تنوع موضوع فعاليت انجمن و سابقه جامعه كتابداري در ايران، تنها به شرح مختصري از ويژگي‌ها و اطلاعات مربوط پرداخته مي‌شود. اطلاعات كامل‌تر، در منابع و مراجع پرشمار وجود دارد كه براي اطلاع از دقايق و ريز موضوع‌ها مي‌توان به آن‌ها مراجعه كرد.

كتابخانه ملي: اين كتابخانه رسمآ در 1316 تأسيس شد و از آن سال تا پيروزي انقلاب اسلامي در 1357 به‌عنوان يكي از ادارات كل وزارت فرهنگ و هنر و پس از انقلاب تا 1369 به‌منزله يكي از ادارات كل وزارت فرهنگ وآموزش عالي فعاليت مي‌كرد. در 2 آبان 1369، اساسنامه جديد كتابخانه ملي به تصويب مجلس شوراي اسلامي و در 16 آبان همان سال نيز به تصويب شوراي نگهبان رسيد. طبق اساسنامه، كتابخانه ملي مؤسسه‌اي آموزشي (علمي)، تحقيقاتي، و خدماتي است كه زير نظر مستقيم رياست جمهوري اداره مي‌شود. هدف آن گرد آوري، حفاظت، سازماندهي، و اشاعه اطلاعات مربوط به آثار مكتوب و غيرمكتوب در ايران، ايرانيان خارج از كشور، يا مباحث ايران‌شناسي و اسلام‌شناسي است. هم اكنون اين كتابخانه در فضايي به مساحت 90 هزار متر مربع و بيش از 1 ميليون و 500 هزار انواع منبع شامل كتاب، نسخه‌خطي، كتاب‌هاي چاپ سنگي، اسناد و مدارك، نشريه و مواد ديداري- شنيداري به عنوان بزرگترين كتابخانه كشور و حافظ ميراث مكتوب كشور در خدمت جامعه علمي و فرهنگي كشور است.

كتابخانه‌هاي آموزشگاهي: بر اساس مدارك موجود، نخستين كتابخانه آموزشگاهي كشور، كتابخانه مدرسه لقمانيه بود كه در 1317 ق. افتتاح گرديد. مجموعه اين كتابخانه، علاوه بر كتاب، شامل نقشه، كره جغرافيايي، روزنامه، و پرده مصور نيز بود. علاوه بر دانش‌آموزان مدرسه، ديگران نيز مي‌توانستند طي ضوابطي، از منابع كتابخانه استفاده كنند و در صورتي كه كتاب مورد نظر در كتابخانه موجود نبود، طي درخواستي از خارج تهيه مي‌گرديد.

پس از مشروطيت، «قانون اداري وزارت معارف و اوقاف و صنايع مستظرفه» در 28 شعبان 1328 ق. به‌تصويب رسيد. بر اساس ماده پنجم اين قانون، تشكيل كتابخانه و مجموعه‌هاي علمي و تاريخي در مدارس، از جمله وظايف اداره معارف بود. از آن پس، كتابخانه‌هايي در مدارس تبريز، تهران، و ديگر شهرها ايجاد گرديد و بر تعداد آنها افزوده شد. از سال 1341، اداره نگارش وزارت آموزش و پرورش اقدام به خريد كتاب‌هاي مناسب نوجوانان كرد و براي كتابخانه‌ها ارسال مي‌داشت.

تا سال 1344، وزارت آموزش و پرورش تعداد 93 واحد كتابخانه و قرائت‌خانه در سطح مدارس سراسر كشور تأسيس كرد. با اينكه آمارهاي مربوط به اواخر دهه 70 تعداد نزديك به 20 هزار واحد كتابخانه آموزشگاهي با بيش از 21 ميليون جلد كتاب را نشان مي‌دهند ولي متاسفانه آمار به روز و دقيقي از اين كتابخانه‌ها در دست نيست (برخی از مسئولان وزارت آموزش و پرورش در صحبت های خود از تعداد 70000 کتابخانه آموزشگاهی سخن می گویند اما با توجه به اینکه در تعریف آن ها یک قفسه 80 سانتیمتر در 100 سانتیمتر هم یک کتابخانه به حساب می آید نمی توان به آن ها استناد کرد).
كتابخانه‌هاي عمومي: در سال 1300 ش. محمدعلي تربيت كه رياست اداره معارف آذربايجان را برعهده داشت، نخستين كتابخانه عمومي استان و كشور را در يكي از اتاق‌هاي آن اداره تأسيس كرد. مجموعه آن در 1301 بالغ بر 2000 جلد بود كه سال به سال افزايش يافت. اين كتابخانه در سال‌هاي نخست، «كتابخانه و قرائت‌خانه عمومي معارف» خوانده مي‌شد، اما بعدها به «كتابخانه و قرائت‌خانه دولتي تربيت» تغيير نام داد.

نخستين كتابخانه جديد تهران نيز در 1305 توسط كفيل بلديه (شهرداري) تهران در ساختمان بلديه اين شهر، كه به‌تازگي به آنجا انتقال يافته بود، تأسيس شد و تعدادي كتاب از طرف مردم به آن اهدا گرديد، اما مدتي بعد به‌علت بي‌برنامگي و عدم حمايت شهرداري، تعطيل شد و كتاب‌هاي آن پراكنده گرديد. در 16 مهر 1340 كتابخانه عمومي پارك شهر تهران با گنجايش 250000 جلد كتاب به‌عنوان نخستين كتابخانه عمومي اين شهر گشايش يافت. در آبان 1342، «اساسنامه سازمان كتابخانه‌هاي عمومي شهرداري تهران» در 4 فصل و 19 ماده به تصويب وزارت كشور رسيد. بر اساس ماده يك، كتابخانه‌هاي عمومي شهرداري تهران، زير نظر هيأت مديره‌اي مركّب از پنج نفر آشنا به امور كتابداري و كتابشناسي و با نظارت عاليه انجمن شهر قرار داشت. مدير عامل از ميان مديران شهرداري انتخاب مي‌گرديد و بودجه سازمان نيز از بودجه عمومي شهرداري، دريافت حق عضويت، دريافت كمك‌هاي نقدي از سازمان‌هاي دولتي، و برگزاري جشن‌ها و نمايشگاه‌ها تأمين مي‌شد.

به‌منظور توسعه و تكميل كتابخانه، «سازمان كتابخانه‌هاي عمومي شهرداري تهران» در آذر 1343 و با بودجه 1 ميليون و 500 هزار ريال در سال، آغاز به كار كرد. در دي 1344، «قانون تأسيس كتابخانه‌هاي عمومي» از تصويب مجلسين گذشت و اداره اين كتابخانه‌ها به «اداره كل كتابخانه‌هاي وزارت فرهنگ و هنر» واگذار گرديد و پس از انحلال اداره كل در 1353، «دبيرخانه هيأت امناي كتابخانه‌هاي عمومي كشور» مسئوليت آن را برعهده گرفت. از تاريخ 17/12/1382، با تصويب قانون «تاسيس و نحوه اداره كتابخانه هاي عمومي كشور» در مجلس شوراي اسلامي، كتابخانه‌هاي عمومي مطابق اين قانون اداره مي‌شوند.

در حال حاضر بيش از 3 هزار كتابخانه عمومي در سراسر كشور و در انواع مختلف شامل كتابخانه‌هاي زيرپوشش نهاد كتابخانه‌هاي عمومي، كتابخانه‌هاي عمومي مستقل، مشاركتي، زيرپوشش شهرداري (این کتابخانه ها عمدتاً در شهرهای تهران و اصفهان بوده و تعدادشان حدود 400 باب است. در تهران 80 كتابخانه زير نظر سازمان فرهنگي هنري و 300 كتابخانه محله‌اي زير نظر معاونت اجتماعي قرار دارند) و مساجد با بيش از 35 ميليون كتاب و منبع، به بيش از 3 ميليون عضو شامل كودكان و بزرگسالان ارائه خدمت مي‌كنند.

كتابخانه‌هاي دانشگاهي: نخستين دانشگاه به مفهوم جديد آن در سال 1313 در تهران تأسيس شد، اما پيش از آن، مدارس عالي ديگري نيز وجود داشت كه مي‌توان از مدرسه دارالفنون (تأسيس 1268ق.)، مدرسه سياسي (تأسيس 1317 ق.)، مدرسه فلاحت مظفري (تأسيس 1318 ق.)، مدرسه صنايع مستظرفه (تأسيس 1329 ق.)، مدرسه عالي حقوق (تأسيس 1339 ق.)، دارالمعلمين مركزي (تأسيس 1298 ش.)، و مدرسه عالي تجارت (تأسيس 1305) نام برد. از ميان اين مدارس، مدرسه دارالفنون كتابخانه كوچكي داشت كه تقريبآ همزمان با تأسيس مدرسه احداث گرديد و سرانجام مجموعه آن به كتابخانه ملي منتقل گرديد.

نخستين كتابخانه دانشگاهي كشور، در 1313 ش. در دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تهران گشايش يافت. پس از آن، كتابخانه‌هاي ديگري در ساير دانشكده‌هاي اين دانشگاه و دانشگاه‌هاي ديگر كشور تأسيس شد.

با اينكه آمار دقيقي از تعداد كتابخانه‌هاي دانشگاهي در دسترس نيست ولي برآوردها حاكي از آن است كه در حال حاضر بيش از هزار كتابخانه دانشگاهي شامل كتابخانه‌هاي مركزي، دانشكده‌اي و اقماري تحت مديريت و مالكيت انواع دانشگاه‌هاي دولتي زير نظر وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، آزاد اسلامي، پيام نور و شاهد، به دانشجويان، پژوهشگران، كارشناسان و اعضاي هيات‌ علمي، خدمات گوناگون اطلاعاتي ارائه مي‌كنند. كتابخانه‌هاي مركزي دانشگاه‌هاي تهران، صنعتي شريف، اميركبير، تبريز، فردوسي مشهد، اصفهان، شيراز و شهيد چمران اهواز از مهمترين كتابخانه‌هاي دانشگاهي در ايران هستند كه داراي منابع تخصصي ارزشمندي به ويژه به زبان‌هاي خارجي بوده و با پايگاه‌هاي اطلاعاتي مهم در جهان مرتبط هستند.

كتابخانه‌هاي تخصصي: نخستين كتابخانه تخصصي جديد ايران، كتابخانه انستيتو پاستور ايران بود كه در 1298 ش. تأسيس شد. كتابخانه مجلس شوراي اسلامي (شوراي ملي سابق)، كه پيشنهاد تأسيس آن در 1327 ق. داده شده بود و كتاب‌هاي معدودي براي آن فراهم گرديد، رسمآ در 1304 در قسمت شرق مجلس بنا گرديد. از آن پس، كتابخانه‌هاي بزرگ و معتبر ديگري در تهران و مراكز استان‌ها و سپس شهرستان‌ها داير شد. از سال 1340 به بعد، بر تعداد اين كتابخانه‌ها افزوده شد و پس از انقلاب اسلامي رشد چشمگيري يافت. طبق آمارهاي موجود، بشي از 300 كتابخانه تخصصي در كشور وجود دارد كه مهم‌ترين آن‌ها عبارتند از: كتابخانه مركز دايره‌المعارف بزرگ اسلامي، كتابخانه فرهنگستان زبان و ادب فارسي، كتابخانه بانك مركزي، كتابخانه و مركز اطلاع‌رساني سازمان انرژي اتمي ايران، كتابخانه منطقه‌اي علوم و تكنولوژي شيراز، كتابخانه و مركز اطلاع‌رساني جهاد كشاورزي، كتابخانه و مركز اطلاع‌رساني‌سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، كتابخانه و مركز اطلاع‌رساني پژوهشگاه علوم انساني، كتابخانه و مركز اطلاع‌رساني وزارت نيرو، كتابخانه و مركز اطلاع‌رساني وزارت امور خارجه، و كتابخانه بنياد دايره‌المعارف اسلامي. ويژگي‌ مهم كتابخانه‌هاي تخصصي، غير از موارد عام، وجود اسناد و گزارش‌هاي فني در اين كتابخانه‌ها است كه از اهميت زيادي برخوردار بوده و توسط كتابداران سازمان‌ها نگهداري و حفاظت مي‌شوند.

كتابخانه‌هاي مدارس ديني: مدارس ديني متعددي در بسياري از شهرهاي سراسر كشور، به‌ويژه قم، تأسيس شده است كه در آن‌ها ده‌ها هزار طلبه ايراني و خارجي سرگرم تحصيل هستند. بسياري از اين مدارس كتابخانه‌هاي بزرگ و معتبري دارند كه از جمله مي‌توان به كتابخانه مدرسه آيت‌الله‌العظمي گلپايگاني، كتابخانه دفتر تبليغات اسلامي، كتابخانه مدرسه امام جعفر صادق (ع)، كتابخانه دانشگاه مفيد، كتابخانه مدرسه اميرالمؤمنين (ع)، كتابخانه مركز جهاني علوم اسلامي، و كتابخانه مؤسسه امام خميني در قم، و كتابخانه مدرسه امام جعفر صادق (ع) در قزوين اشاره كرد.

كتابخانه‌هاي كودك و نوجوان: نخستين كتابخانه عمومي كودكان و نوجوانان در سال 1337 توسط وزارت آموزش و پرورش در تهران تأسيس شد كه 1145 كتاب فارسي و 214 كتاب انگليسي و فرانسوي داشت. اما اولين كتابخانه عمومي كودك وابسته به سازمان كتابخانه‌هاي عمومي شهرداري تهران بود كه در 1343 در تهران گشايش يافت و تا دو سال بعد هشت كتابخانه ديگر در مناطق مختلف اين شهر مورد بهره‌برداري قرار گرفت.

پس از تأسيس كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان در آذر 1344، اداره اين كتابخانه‌ها به كانون محول شد. نخستين كتابخانه كانون در مهر ماه 1345 در تهران آغاز به كار كرد و سپس كتابخانه‌هاي ديگري در تهران و ساير شهرهاي كشور ايجاد شد. تا سال 1354، تعداد كل كتابخانه‌هاي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان در تهران، شهرستان‌ها، و بخش‌ها به 130 واحد مي‌رسيد. اگر چه در سال‌هاي اخير بيشتر كتابخانه‌هاي عمومي مانند كتابخانه حسينيه ارشاد، بخش‌هاي ويژة كودك و نوجوان را نيز پديد آورده‌اند، اما كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان همچنان گسترده‌ترين شبكه كتابخانه‌هاي كودك را با بيش از 800 مرکز ثابت، سیار شهری و روستایی و کتاب‌خانه‌های پستی در سراسر ایران در اختيار دارد.

در ميان انواع كتابخانه‌ها و مراكز اسناد، بايد به كتابخانه‌هاي نابينايان، كتابخانه‌هاي ناشنوايان و كتابخانه‌هاي سيار نيز در ايران اشاره كرد. همچنين مراكز اسناد كتابخانه ملي، آرشيوهاي مركزي و استاني صدا و سيما و مراكز اطلاعات تخصصي مانند مركز مدارك علمي (ايرانداك)، مركز آمار ايران و شبكه اطلاعات و مدارک پزشكي كه گنجينه‌هاي بي‌بديلي از اسناد تاريخي و ديداري- شنيداري را در خود جاي داده‌اند قابل ذكر و توجه هستند.

آموزش و پژوهش: آموزش، پژوهش و انتشار دستاوردهای پژوهشی در حوزه كتابداري و اطلاع‌رساني از کميَت قابل قبولی برخوردار است. موارد زیر نشاندهنده حجم قابل توجه فعالیت‌هاي پژوهشی در این حوزه هستند:

  • پذیرش دانشجوی دکترا در این رشته در شش دانشگاه دولتی، دو واحد دانشگاه آزاد و یک دانشگاه غیر انتفاعی؛
  • پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد با گرایش‌های مختلف نظیر علم سنجی، مدیریت اطلاعات، مطالعات آرشیو، مدیریت کتابخانه‌های دانشگاهی، دانش‌نامه نویسی و غیره درتعداد زیای دانشگاه (دست کم ۱۵ دانشگاه دولتی) و تعدادی از واحدهای دانشگاه آزاد و نیز آموزش کارشناسی ارشد مرتبط با این حوزه با گرایش پزشکی در برخی دانشگاه‌های وزات بهداشت؛
  • انتشار 10 عنوان مجله علمی-پژوهشی توسط دانشگاه‌های تابع وزارت علوم و تعدادی مجله علمی پژوهشی مرتبط به حوزه (نظیر مدیریت اطلاعات سلامت) ‌توسط دانشگاه‌های وزارت بهداشت؛ علاوه بر این تعداد دیگری مجله نیز در دست تأسیس یا در حال طی کردن فرایند گرفتن رتبه علمی-پژوهشی هستند؛
  • انتشار تعداد قابل توجهی مقاله انگلیسی توسط پژوهشگران ایرانی در این حوزه در مجلات معتبر بین‌المللی (مجلات آی اس آی و نظایر آن)؛
  • راه‌یابی برخی از از اعضای هیئت علمی كتابداري ایرانی به هیئت تحریریه مجلات معتبر بین‌الملی مانند مجله معتبر Scientometrics؛
  • وجود تعداد قابل توجهی دانشجوی ایرانی در مقطع دکترای این رشته در خارج در کشورهایی مثل انگلستان و مالزی که برخی از آنها یقیناً به ایران بازخواهند گشت؛
  • وجود یک پژوهشگاه مرتبط با این حوزه در کشور (پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران) که یکی از پژوهشکده‌های آن (پژوهشکده علم اطلاعات) به طور مستقیم به این رشته مربوط است.
  • وجود بيش از 90 واحد آموزشي دانشگاهي در كشور كه در مقاطع مختلف گرايش‌ها و دورس رشته را ارئه مي‌كنند. اين رشته هم اكنون به سطح دانشكده (دانشگاه تهران) نيز ارتقاء يافته است.

كتابداران و متخصصان: در حال حاضر نزديك به 20 هزار كتابدار و متخصص در بخش‌هاي مختلف آموزشي، پژوهشي و اجرايي حوزه كتابداري و اطلاع‌رساني مشغول فعاليت هستند (تنها 5000 نفر از این متخصصان با مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در کتابخانه های عمومی و ستاد آن شاغل هستند) . بسياري از كتابداران و متخصصان جزو نخبگان و فرهيختگان برجسته در سطح كشور و جهان محسوب مي‌شوند. متخصصان اين حوزه بر اساس مدارك موجود در زمره دانشمندان برجسته در حوزه علوم انساني و اجتماعي، چهره ماندگار، برندگان كتاب سال جمهوري اسلامي، داوران مقاله های كنفرانس‌ها و نشريات علمي معتبر ملي و بين‌المللي و جوايز معتبر جهانی مانند جايزه جهاني هانس كريستين آندرسن در حوزه ادبیات کودکان و نوجوانان، اعضاي شوراهاي عالي كشور و پژوهندگان، مورخان، مصححان، کتابشناسان، نويسندگان و مترجمان بنام هستند.

مواد و منابع: مجموعه عظيمي از منابع كتابخانه‌اي به زبان‌هاي مختلف در كتابخانه‌ها و مراكز اطلاعات ايران وجود دارد كه در دسترس متقاضيان و كاربران قرار دارند. نسخه‌هاي خطي و كتاب‌هاي چاپ سنگي موجود در اين مجموعه‌ها، موجب افتخار ايرانيان و مرجع پژوهندگان، ايرانشناسان، مورخان و اسلامشناسان جهان هستند. مجموعه ايرانشناسي، اسلام‌شناسي و نسخه‌هاي خطي در كتابخانه ملي، كتابخانه مجلس، كتابخانه آستان قدس رضوي و كتابخانه‌هاي بزرگ ديگر در ايران از مجموعه‌هاي منحصر به فرد در جهان محسوب مي‌شوند.

جامعه كتابداري و اطلاع‌رساني ايران، همپاي تحولات و پيشرفت‌هاي اين رشته/ حرفه در جهان به پيش مي‌رود و تخصص‌ها، فناوري‌ها و فرآيندها در اين حوزه هم سطح با كشورهاي پيشرفته دنيا حركت مي‌كند. به عنوان مثال در حال حاضر در زمينه رقومي كردن منابع كتابخانه‌اي، دسترسی از راه دور به خدمات کتابخانه ها و ايجاد كتابخانه‌هاي ديجيتال، ايران جزو كشورهاي سرآمد در منطقه محسوب مي‌شود.

IMAGE
نهمین همایش ملی ادکا"ساختارهای شغلی‌ علم اطلاعات و دانش شناسی: گذشته، حال و آینده"
چهارشنبه, 06 مرداد 1395
اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی علم اطلاعات و دانش شناسی ایران (ادکا) در نظر دارد... ادامه مطلب...
IMAGE
همایش ملی نشریات علمی کشور
چهارشنبه, 06 مرداد 1395
گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شهید بهشتی پس از برگزاری موفقیت آمیز اولین... ادامه مطلب...
IMAGE
دومین کنفرانس ملی کتابخانه دیجیتالی: مالکیت فکری
یکشنبه, 20 تیر 1395
گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه علامه طباطبائی با همکاری انجمن کتابداری و... ادامه مطلب...
IMAGE
دوره دوم کارگاه "داستان نویسی"
شنبه, 13 آذر 1395
انجمن علمی کتابداری شاخه گیلان برگزار میکند: کارگاه «داستان نویسی»دوره دوم،... ادامه مطلب...
IMAGE
کارگاه قواعد استاندارد یک نگارش علمی
شنبه, 13 آذر 1395
انجمن علمی کتابداری شاخه گیلان برگزار میکند: کارگاه «قواعد استاندارد یک نگارش... ادامه مطلب...
IMAGE
وبینار داده های بزرگ در کتابخانه ها
پنج شنبه, 25 شهریور 1395
به گزارش کمیته آموزش انجمن علمی کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، وبینار وبینار داده... ادامه مطلب...

صفحه اصلی

درباره انجمن

کمیته های انجمن

عضویت در انجمن

شاخه های استانی

انتشارات انجمن

پایگاه های اطلاعاتی

رویدادهای انجمن

پیوندهای مفید

کنگره سالانه

         

...به ما بپیوندید

banner telgram

نماد اعتماد الکترونیکی

تبلیغات

Welcome to 1:1 replica rolex swiss replica watches uk store! We have best quality replica watches as fake rolex,breitling,omega,cartier sale at best replica watches cheap price.Replica watches are watches designed to look exactly like the originals. They are not cheap imitations, rolex replica watches but genuine replicas of the original products.
لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران