گزارش برگزاري كارگاه آموزشي

14 آبان 1392
نویسنده :  

كارگاه آموزشي آشنايي با پايگاه‌هاي اطلاعاتي علمي و راه‌هاي جستجوي اطلاعات با تدريس دكتر شيما مرادي، توسط انجمن كتابداري و اطلاع رساني شاخه گيلان و با همكاري معاونت پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد رشت در تاريخ جمعه 10/8/92 در محل اين دانشگاه برگزار گرديد.

 

در اين كارگاه 4 ساعته كه بيش از 80 نفر از دانشجويان و كتابداران در آن شركت داشتند مدرس كارگاه در ابتدا به افزايش حجم توليد اطلاعات اشاره داشته و تنوع در توليد اطلاعات، فقدان استانداردهاي كنترلي، فقدان ابزار استاندارد جستجو را از جمله عوامل لزوم استفاده از ابزارهاي جستجوي اطلاعات دانستند. ايشان ابزارهاي جستجوي اطلاعات را به : پايگاههاي اطلاعاتي، موتورهاي جستجو، ابرموتورهاي جستجو، راهنماهاي موضوعي و نرم افزارهاي جستجو تقسيم بنده نموده و به اجزاي سيستم هاي مديريت پايگاه اطلاعاتي پرداختند. در ادامه مدرس به فرآيند و عناصر اصلي و ترفندهاي جستجو اشاره كردند. معيارهاي ارزيابي نتايج جستجو، ابزارهاي جستجوي رايگان از جمله ساير مباحث مطرح شده در اين كارگاه بود. در پايان شركت كنندگان به طور عملي با چند پايگاه اطلاعاتي علمي در زمينه هاي مختلف آشنا و شيوه بازيابي اطلاعات در آن ها را فرا گرفتند.

نظر خود را ارسال کنید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…