چاپ کردن این صفحه

کارگاه آموزشی آشنایی با فرایند نگارش و انتشار مقاله‌های علمی فارسی در ایران برگزار شد

07 اسفند 1390

کارگاه آموزشی " آشنایی با فرایند نگارش و انتشار مقاله های علمی فارسی در ایران" توسط انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران_شاخه گیلان و با همکاری دفتر آموزش های آزاد دانشگاه گیلان در 4 اسفندماه 1390 از ساعت 8 الی 14 در سالن اجتماعات دکتر رحمدل پژوهشکده گیلان شناسی برگزار گردید و به دلیل استقبال کم نظیر دانشجویان مقاطع و رشته­ های گوناگون و کتابداران این استان، این کارگاه در روز 5 اسفند نیز با تدریس دکتر شیما مرادی طی 6 ساعت تکرار گردید.

 

این کارگاه با سخنرانی آقای حسن عباسپور رئیس انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران_ شاخه گیلان آغاز شد. با توجه به تعاملی بودن ماهیت کارگاه و علیرغم وجود شرکت کنندگان بسیار، امکان بحث و تبادل اندیشه در رابطه با مباحث مطرح شده فراهم شد و در هر سه بخش از کارگاه آموزشی، زمانی به پرسش، پاسخ و انجام تمرینهای مرتبط نیز اختصاص یافته بود.

 

در این کارگاه دکتر مرادی در پنج گام به اصول مهم نگارش علمی پرداخت. در بخش ابتدایی، ضمن مطرح نمودن عوامل پیش نیاز برای نوشتن، جايگاه مقاله پژوهشی در توليد و نشر دانش را تبیین نمودند. در بخش دوم، نگارش مقاله ­های علمی به زبان فارسی مورد بحث قرار گرفت و به انواع مقاله در ایران و جهان و نیز ساختارهای یک مقاله پژوهشی پرداخته شد. در این بخش ضمن بررسی کلی آسیب شناسی پژوهش در ایران، روش انتخاب موضوع و ویژگی های یک موضوع خوب(hot topic)، تعیین عنوان، ساختار بیان مسئله و روش های تهیه پیشینه به تفکیک توضیح داده شد. بخش ضرورت و نوآوری در پژوهش، تهیه منابع و مدیریت آن، نگارش اولیه متن، انتخاب کلیدواژه ها، اصول چکیده نویسی و کارهای آماری پژوهش نیز از دیگر مباحث بخش نگارش مقاله های علمی بود. در بخش سوم، معیارهای ارزیابی مقاله توسط نویسنده بررسی شد. توجه به اخلاق پژوهشی و معیارهای ارزیابی مقاله های علمی از دید ناشران معتبر علمی در ایران از بارزترین مباحث مطرح شده در بخش چهارم بودند. در بخش چهارم، ارسال مقاله برای نشریات و آسیب شناسی انتشار مقاله در ایران از دیدگاه نویسندگان و دست اندرکاران نشر علمی در ایران مورد بحث قرار گرفت و بخش پایانی نیز به "چگونه پژوهشگر شدن و تداوم نوشتن علمی" اختصاص یافت. این کارگاه آموزشی با هدیه عبارت طلایی«بخوانید، بیندیشید و بنویسید» توسط مدرس به شرکت کنندگان پایان یافت.

 

گفتنی است 178 نفر در طی این دو روز در کارگاه آموزشی شرکت نمودند

 

 

 

 

موارد مرتبط

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…