بيانيه انجمن كتابداري واطلاع رساني ايران به مناسبت تغيير نام

01 مهر 1391

بيانيه انجمن كتابداري واطلاع رساني ايران به مناسبت تغيير نام رشته ي"علوم كتابداري و اطلاع رساني" به "علم اطلاعات و دانش شناسي"

 

خداوند مرا به عنوان وسيله ي انتخاب نموده و نيرويي به من عطا كرده است كه انگيزه اي براي نسل جوان باشم تا در راه علوم كتابداري و خدمات كتابخانه اي فداكاري كنند و سعي و تلاش قلبي خويش را دريغ ننمايند.

از آن هنگام كه بشر خلق نوشتار را اغاز نمود و به ارزش نوشته در تحول تمدن وقوف يافت، نگهداري و حفاظت از نوشته ها به كساني واگذار كرد كه به حق آنان را "گنج دار" و "گنجينه بان" ناميد. گنج داراني كه موظف به حفظ و اشاعه گنج يافته هاي بشريت بودند. به مرور زمان و در مسير علم و هنر نوشتار و بر اساس امكانات فراهم آمده در طول اعصار "كتاب" به عنوان عالي ترين دستاورد مدني ظاهر شد و گنج بانان با نام با مسماي "كتابدار" همچنان به انجام وظيفه ي تعريف شده خود كه همانا حفاظت از انديشه ي انديشه ورزان بود اشتغال ورزيدند.

از آنجا كه به شهادت همه انديشمندان هيچ ابزاري به اندازه "كتاب" در طول تاريخ علم و تمدن نقش اطلاع رساني و انتقال دانش را به بهترين شكل ايفا ننموده است، زمانيكه نامگذاري حوزه هاي گوناگون علم آغاز شد و مورد توجه قرار گرفت، رشته علمي دانشگاهي كه به مطالعه در روشهاي گردآوري، سازماندهي و اشاع ي دانش مكتوب و مضبوط مي پرداخت "كتابداري" ناميده شد و به مرور زمان با توسعه امر اشاعه اطلاعات علمي و فرهنگي به "علوم كتابداري و اطلاع رساني" تغيير نام يافت.

تحولات سريع و بي وقفه علم و فناوري اطلاعات در نيمه دوم قرن بيستم و دستاوردهاي نو و فراوان اين فناوري در دهه هاي پاياني قرن و دهه نخستين هزاره سوم و استقبال و توفيق كتابداران در بهره گيري از اين امكانات براي ارائه خدمات حرفه اي آنقدر چشمگير و مورد توجه بود كه جايگاه آنان را در حوزه دانشگاهي و اجتماعي همپاي ديگر تحولات علمي ارتقا داد و نقش آنها را از حافظان انديشه بشريت به مديران دانش و دانش شناسي تغيير داد.

بهره گيري از مطالعات و دستاوردهاي يكصد ساله حوزه كتابداري و اطلاع رساني در ساماندهي و سازماندهي اطلاعات – كه بسيار قابل مداقه بوده است- در نظام شبكه اي رايانه اي و مهمترين بخش اين خدمات كه به انتخاب اصلح در نوشته ها و مطالب مي انجامد و بايد هر چه بيشتر در اقيانوس توليدات نوشتاري-بويژه علمي- مورد توجه باشد، وظيفه اي بس مهم بر دوش حرفه مندان و دانش ورزان اين حوزه علمي مي افكند و ضرورت تجديد نظر در آموزه ها و سرفصلهاي دروس دانشگاهي را ناگزير نموده است و گروه هاي دانشگاهي ايران از اين امر غافل نبوده اند.

اكنون به يمن اشرف و توجه دست اندركاران نامگذاري رشته ها در وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و پس از گذشت نيم قرن از عمر آموزش دانشگاهي رشته ي كتابداري در ايران، عنوان با مسماي "علم اطلاعات و دانش شناسي" كه بيانگر حوزه فعاليتهاي علمي و حرفه اي رشته است انتخاب و مورد تصويب قرار گرفت.

انجمن كتابداري و اطلاع رساني ايران ضمن استقبال از نامگذاري جديد رشته، اميدوار است كه دانش آموختگان و اعضا گروه هاي دانشگاهي حوزه "علم اطلاعات و دانش شناسي" تلاشهاي بي وقفه خود را در كشور عزيزمان و در سطح بين المللي هر چه بيشتر ارتقاء بخشند. ايدون باد.

 

انجمن كتابدراي و اطلاع رساني ايران

اول مهر 1391

نظر خود را ارسال کنید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…