به مناسبت چهارمين مجمع عمومي ادکا

31 مرداد 1390

حرفه کتابداري و اطلاع رساني نوين در ايران به مفهوم جديد آن، پيشينه اي نزديک به نيم قرن دارد. هرچند که در گذشته، کتابخانه هاي متعدد و بي نظيري در ايران تاسيس شده و مورد استفاده دانشمندان قرار گرفته بودند، اما تغييرات و تحولات عصر حاضر کتابخانه هايي را مي طلبد که بتوانند از کارامدي بالايي در پاسخ به نيازهاي متنوع جامعه برخوردار باشند.

 

در ايران نيز تحولات جديد ايجاب کرده که حرفه کتابداري و اطلاع رساني بتواندبا امکاناتي که در اختيار گرفته است تا حد زيادي به ارائه انواع خدمات به جامعه بپردازد. تحولات حرفه کتابداري و اطلاع رساني در ايران در ابعاد مختلف آموزشي، پژوهشي، علمي، همايشها، کارگاههاي آموزشي، انجمنهاي علمي و حرفه اي، مجلات، انتشارات، ناشران، کتابخانه ها و مراکز ملي اطلاع رساني، نرم افزارهاي کتابخانه اي و مواردي از اين قبيل بسيار گسترده و سودمند بوده است.

انجمن کتابداري و اطلاع رساني ايران بر پايه اهداف و وظايف خود و کوشش اعضاي هيئت مديره آن مي کوشد تا پويايي خوبي در حرفه کتابداري ايران به وجود بياورد. بدون ترديد، انجمن كتابداري و اطلاع‌رساني ايران، همچون ساير انجمن‌هاي علمي و حرفه‌اي در پاسخ به نيازهاي اعضاي اين حرفه، يعني كتابداران و اطلاع‌رسانان شاغل در انواع كتابخانه‌ها و مراكز اطلاع‌رساني، دانشجويان اين رشته و نيز اعضاي هيات علمي تاسيس شده است. به همين دليل، اين انجمن هدف‌هاي متنوع و در عين حال كلاني را براي فعاليت‌هاي خود در نظر گرفته است. اين هدف‌ها كه بر اساس مباني نظري حرفه كتابداري و اطلاع‌رساني شكل گرفته مسير حركت، برنامه‌ريزي و فعاليت‌هاي كميته‌ها و گروه‌هاي مختلف انجمن را تعيين مي‌كند. به طور كلي، هدف عمده انجمن ارتقاء جايگاه حرفه كتابداري و اطلاع‌رساني در جامعه و فراهم ساختن بستر مناسب براي رشد علمي و حرفه‌اي كتابداران و اطلاع‌رسانان و دست اندركاران اين رشته در سطح كشور مي‌باشد.

بديهي است تحقق هدف‌هاي انجمن مستلزم شناسايي راه‌ها و ابزارهاي مناسب مي‌باشد. وظيفه اصلي اعضاي انجمن و هيات مديره آن كمك به تحقق اين هدف‌ها از طريق فراهم ساختن فضاي مناسب براي فعاليت جمعي است.

انجمن کتابداري و اطلاع رساني ايران ، به مناسبت آغاز چهارمين سال فعاليت ادکا را در روز 5 آبان تبريک مي گويد. اين اتفاق مبارک، آنهم به همت دانشجويان کتابداري و اطلاع رساني دانشگاههاي کشور، خبر از شکوفايي رشته کتابداري و اطلاع رساني و بر آمدن نسلي تازه مي دهد. نسلي که خستگي را نمي شناسد و دل به ارتقاء و پيشرفت حرفه خود دارد. انجمن بر خود فرض مي داند به دانشجويان تازه وارد حوزه کتابداري تبريک گفته و براي آنان در مسيري که در پيش گرفته اند، آرزوي موفقيت نمايد.

در پايان هيات مديره انجمن کتابداري و اطلاع رساني ايران، فرصت را مغتنم دانسته و ضمن عرض تبريک مجدد موفقيت روزافزون را از خداوند منان براي همکاران در ادکا و نيز براي کتابخانه ها و کتابداري ايران زمين، شکوفايي و سربلندي فزاينده اي را آرزو مي کند.

 

پيروز و موفق باشيد 

نظر خود را ارسال کنید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…